O naszym przedszkolu

Ogólny rys charakterystyczny Przedszkola

Podstawowym celem przedszkola jest wspieranie integralnego rozwoju dziecka,

rozumiane jako wychowanie i kształcenie dzieci w sferze fizycznej, intelektualnej i duchowej,

opieka nad nimi, kształcenie w duchu wartości i zasad chrześcijańskich, oraz przygotowanie do nauki szkolnej.

Cele i zadania określa statut. Troszczymy się o duchowy rozwój dziecka poprzez:

• cotygodniową Mszę Świętą, w której uczestniczą dzieci starsze wraz z wychowawczynią,
  • codzienną modlitwę poranną,
  • w zależności od okresu liturgicznego pielęgnowanie nabożeństw liturgicznych np. Droga Krzyżowa,  kultu świętych i zwyczajów katolickich,
  • codzienną modlitwę przed i po posiłku,
  • śpiew pieśni religijnych,
  • katecheza,
  • czytanie opowieści i historii biblijnych,
  • gry i zabawy integrujące grupę (być dla drugich).

Przedszkole realizuje program wychowania przedszkolnego, uwzględniając podstawę programową wychowania przedszkolnego. Dodatkowo prowadzone są:

• zajęcia z języka niemieckiego i angielskiego,
  • zajęcia z religii,
  • zajęcia logopedyczne dla wszystkich dzieci wymagających terapii logopedycznej,
  • zajęcia korekcyjne i ogólnokondycyjne,
  • zajęcia muzyczno-rytmiczne,
  • zajęcia taneczne.

Edukacja przedszkolna w oparciu o podstawę programową w naszej placówce umożliwia:

• tworzenie relacji z Bogiem i drugim człowiekiem,
  • poznawanie samego siebie,
  • sens i znaczenie ciszy, troska o ciszę,
  • poznanie roli rodziny w rozwoju dziecka,
  • rozwijanie uczucia przywiązania i szacunku dla najbliższych członków rodziny,
  • zdobywanie umiejętności samodzielnego wykonywania czynności samoobsługowych; podawanie do stołu, samodzielne przygotowanie posiłków,
  • rozwijanie umiejętności zgodnego współżycia w zespole rówieśniczym,
  • rozwijanie zainteresowania własną miejscowością,
  • nabywanie poczucia przynależności narodowej,
  • dostrzeganie piękna najbliższego środowiska,
  • rozwijanie mowy i myślenia,

• poznawanie popularnych utworów literatury dziecięcej i religijnej,
  • przygotowanie do nauki czytania i pisania,
  • porządkowanie i klasyfikowanie przedmiotów i zjawisk,
  • posługiwanie się poznanymi znakami i symbolami,
  • rozwijanie umiejętności liczenia,
  • dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie w poszczególnych porach roku,
  • poznawanie podstawowych zasad ochrony środowiska,
  • rozwijanie wrażliwości na piękno muzyki,
  • przeżywanie przedstawień teatralnych,
  • zapoznanie z rolą techniki w życiu człowieka,
  • kształcenie nawyku dbania o czystość osobistą,
  • poznanie wartości i kierowanie się nimi w życiu.

Formy i metody pracy w przedszkolu oparte są na metodach aktywnych takich jak:

pogadanki tematyczne, odgrywanie scenek, teatr, wykład, dyskusja, zabawa z biblią, niedokończone zadania, gry i zabawy, prace plastyczne podczas których dzieci mogą wykazać się swoją kreatywnością i inwencją twórczą, spacery i przebywanie na świeżym powietrzu.

Szanowny Użytkowniku!

Jeśli korzystasz z urządzenia przenośnego (telefon, smartfon, tablet), zapoznaj się z opcjami dotyczącymi ochrony prywatności w dokumentacji na stronie internetowej producenta Twojego urządzenia.